Cervikálny kaz: liečba

Cervikálny kaz je lokalizovaný v krku zuba. Kvôli tomu dostal svoje meno. Pacienti to často nazývajú aj radikálne kazy, hoci toto je zlé meno. Na obrázku 1-3 môžete vidieť, ako sa na hornom a dolnom zuboch objavuje jeden a viac zubných kazov.

Cervikálny kaz: foto

Cervikálny kaz: príčiny

Pripomeňme, že kaz spôsobuje kariogénne mikroorganizmy v zložení mäkkého plaku a tvrdého zubného kameňa. Tieto mikróby "strávia" zvyšky potravy v ústnej dutine do organických kyselín, ktoré zase vymyjú vápnik zo skloviny a zničia ho. Slabá ústna hygiena (obrázok 4-5) a vedie k vzniku zubného kazu.

Prečítajte si viac o vývoji kazu v našom článku:
→ "Vývoj zubného kazu"

Cervikálny kaz v priebehu vývoja prechádza niekoľkými štádiami: od bielych škvŕn po hlboké kazy. Takže na samom začiatku vyzerá zubný kaz ako biele kriedové škvrny na povrchu skloviny v oblasti krkov zubov (obr.6). V tomto štádiu nie je prítomná skutočná porucha. Tieto oblasti sú mierne matné až svetlé.

Ak aj naďalej pôsobia negatívne faktory (mäkký mikrobiálny plak a potravinové zvyšky), zubný kaz vo forme bielych škvŕn sa transformuje na povrchnú, potom strednú a hlbokú bujnú dutinu (ako na obrázku 1-3).

reklama

Cervikálny kaz: diagnóza

Diagnóza kazu krčka maternice nie je zložitá, pretože na dobre viditeľných povrchoch zubov sa nachádzajú kazové defekty. Biele kriedové škvrny možno vidieť aj v zrkadle, dokonca aj sami, najmä ak vyschnete povrch zubov.

Okrem vizuálnej kontroly sa používajú aj špeciálne roztoky farbív. Pacient je požiadaný, aby vypláchol ústa týmto roztokom. Farbivo z tohto roztoku zároveň nemôže preniknúť do skloviny zdravých zubov, nasýtených vápnikom, ale zároveň dokonale preniká do demineralizovaných (bez vápnikových) sklovinových priestorov. Demineralizovaný smalt je veľmi porézny. Po opláchnutí úst tečúcou vodou sa farbivo zachytáva len v oblastiach smaltu, ktoré podliehajú demineralizácii. Niekoľko hodín po opláchnutí takýmto farbivom postupne zuby dostávajú rovnakú farbu.

Cervikálny kaz: ako liečiť ...

V závislosti od štádia zubného kazu krčka maternice sa môžu použiť rôzne spôsoby liečby. Vo veľmi ranom štádiu, keď je zubný kaz iba biele kriedové škvrny bez zničenia povrchovej vrstvy skloviny - odporúča sa vyskúšať konzervatívnu liečbu. V prípade, že sa už vytvorila závada, potom je nevyhnutné takéto chyby zapečatiť.

1. Liečba zubného kazu v štádiu bielej škvrny - t

Podstatou liečby kazu v štádiu bielych škvŕn je, že sklovina zbavená vápnika musí byť doplnená vápnikom. Na tento účel používajte špeciálne remineralizačné lieky obsahujúce vysoko aktívny vápnik a fluór. Jedným z najlepších prípravkov na remineralizáciu smaltu je tekutina Tiefenfluorid (vyrobená v Nemecku).

Aj pri liečbe zubného kazu v štádiu bielych škvŕn zubní lekári široko inzerovali liek ICON (vyvinutý nemeckou spoločnosťou DMG). Nevýhodou tohto liečiva je, že v skutočnosti nelieči, ale skôr konzervuje sklovinu špeciálnou polymérnou kompozíciou (ako plast).

V každom prípade sa pred aplikáciou a aplikáciou týchto prípravkov musí vykonať odstránenie mäkkých plakov a tvrdých zubných usadenín zo zubov. Je tiež potrebné trénovať pacienta v správnej ústnej hygiene, pretože ak hygiena zostane na rovnakej úrovni, potom úspech takejto terapie nebude musieť čakať.

2. Liečba zubného kazu s deštrukciou skloviny -

Spracovanie radikálových kazov pozostáva z nasledujúcich krokov:

 1. Čistenie zubu z plaku a kameňa (obrázok 7) -
  mäkké plaky a tvrdé dentálne usadeniny by mali byť odstránené. To sa zvyčajne vykonáva leštiacimi kefami a brúsnou pastou.
 2. Stanovenie farby skloviny zalepených zubov (obr. 8) -
  je potrebné zvoliť farbu výplňového materiálu tak, aby zodpovedala farbe smaltu vlastného zubu

 3. Disekcia kazivej poruchy -
  tj v tomto štádiu sa pomocou vŕtačky odstránia všetky zubné tkanivá poškodené zubným kazom.
 4. Izolácia zubov zo slín (obr.9) -
  Kvalifikovaní zubní lekári používajú koferdam, ktorý vám umožní úplne izolovať zub (liečený) od slín a mokrého dychu. To je dôležité, ak chcete, aby pečať nevypadla za niekoľko mesiacov - rok.

  Kofferdam je tenký latexový šál, v ktorom sú vytvorené otvory pre skupinu zubov a potom je na tieto zuby ťahaný. Po napnutí šatky je nainštalovaná špeciálna kovová upevňovacia svorka. Je potrebné udržať priehradku na samotnej žuvačke. Pozrite sa, ako sú zuby izolované so silou priehradky, môžete na obr.

 5. Liečba lepiacej dutiny -
  Sklovina a dentín sa musia pred nanesením výplňového materiálu spracovať lepidlom. To je nevyhnutné pre spoľahlivú priľnavosť tesnenia k tkanivám zubov.
 6. Vyplnenie defektu -
  Výplňový materiál sa zavádza do upravenej karentnej dutiny, aby sa vyplnila stratená časť zubu. Zub má svoju fyziologickú formu. V procese nanášania výplňového materiálu po vrstvách je každá vrstva osvetlená špeciálnou fotopolymerizačnou lampou, ktorá vedie k stuhnutiu výplňového materiálu (obr. 10).
 7. Brúsenie a leštenie - t
  Vyrába sa pomocou špeciálnych jemnozrnných kotúčov a fréz, aby zub mal konečný tvar, ako aj vytvoriť hladký a lesklý povrch.

Fáza liečby kazu krčka maternice na konkrétnom príklade -

Na obr. 11 je znázornená východisková situácia: pri veľkom počte defektov sa plánuje liečba horných centrálnych a bočných rezákov. Na obrázku 12 vidíme, že všetky tkanivá postihnuté zubným kazom už boli odstránené a na zuby sa aplikuje kofferdam, aby sa izoloval od slín. Obrázok 13 - pohľad na hotovú prácu.

Prevencia: kazy krčka maternice

Ako vyplýva z príčin kazu, metódy jej prevencie sú nasledovné:

 • Pravidelná ústna hygiena -
  pomocou zubnej kefky a zubnej pasty, ako aj zubnej nite (po každom jedle). Ak nemôžete čistiť zuby, potom minimum, ktoré by ste mali urobiť, je použiť dentálnu niť a žuvať žuvačku po dobu 5 minút.

  Ak sa chcete dozvedieť, ako sa správne starať o svoje zuby, prečítajte si článok:
  → "Správna ústna hygiena"

 • Vyhnite sa jedlu medzi hlavnými jedlami -
  spotreba sladkých, hranolkov, múky atď. jedným z dôvodov vzniku zubného kazu bez následného čistenia po dobu 5 minút. Snack - to znamená, že musíte čistiť zuby. Lenivosť? - potom pokračujte chôdzou so zhnitými zubami a zlým dychom.
 • Profesionálna hygiena -
  1-2 krát ročne (v závislosti od kvality ústnej hygieny) vykonávať odstránenie zubov a pigmentových usadenín, ako aj liečiť zuby špeciálnymi fluoridmi a prostriedkami obsahujúcimi vápnik na posilnenie skloviny.

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár