Klinovitá vada zubov: príčiny a liečba

Vadou v tvare klinu je nepoškodená lézia zubu, vyznačujúca sa vytvorením klinovitej chyby v oblasti hrdla zuba. Najčastejšie sa takéto chyby vyskytujú na špičkách a premolároch (3-4-5 zubov hornej a dolnej čeľuste), menej často v oblasti iných zubov.

Pri vyšetrení je vidieť, že klinovité defekty zubov majú hladký, lesklý povrch. Navyše defekty malej veľkosti (v rámci hrúbky skloviny) - majú obvyklú farbu zubnej skloviny. Ale ak sa lézia rozšíri nielen do hĺbky skloviny, ale aj zachytí dentín - takéto defekty majú pigmentovaný povrch.

Vady v tvare klinu: foto

Ak sa vytvorí klinovitý defekt, symptómy sa zvyčajne prejavia vo forme miernej hypercitlivosti zubov na rôzne podnety (studená voda alebo vzduch, sladké alebo kyslé potraviny, citlivosť na mechanické podnety - bolesť pri čistení zubov). V niektorých prípadoch však môže byť proces asymptomatický.

Porucha zubov v tvare klinu: príčiny

Treba povedať, že termín „klinovitá vada“ existuje ako samostatná choroba len v ruskej medicíne a opisuje len geometrickú formu poškodenia zubov. V zahraničí sa na klasifikáciu takýchto neškodných defektov používajú termíny, ktoré naznačujú dôvody ich vzniku (napríklad abfrakcia, abrázia, erózia).

Je dôležité: a verte mi, toto nie je len otázka klasifikácie, ale otázka, prečo, keď sa liečite klinové defekty v Rusku, všetky výplne potom vypadnú a tie isté chyby sa objavia aj v iných zuboch. Faktom je, že väčšina lekárov zaobchádza s klinovými vadami, bez ohľadu na príčinu ich vzhľadu, jednoducho ich naplnením. Ale vo väčšine prípadov to nestačí.

Ako vidíte nižšie: klinovitá vada zubov príčiny a liečby sú veľmi prepojené a liečba vo väčšine prípadov by nemala spočívať len v banálnom naplnení samotnej chyby. Existujú 3 hlavné dôvody pre vývoj takýchto chýb.

1. Poruchy brúsneho typu v tvare klinu -

Takéto klinovité defekty sa tiež nazývajú defekty oderu. Základnou príčinou vzniku klinovitých defektov tohto typu je nesprávny vzťah medzi horným a dolným zubom pri ich zatváraní, čo vedie k vzniku atypických typov zaťaženia zubov. V dôsledku tohto zaťaženia sa takzvaná "ohybová záťaž" vyskytuje v krčnej oblasti zuba, sprevádzaná piezoelektrickým efektom (podstatou tohto procesu je, že molekuly hydroxyapatitu vytlačujú ióny vápnika zo seba, čo vedie k deštrukcii tejto oblasti skloviny).

Druhým najdôležitejším faktorom pri výskyte defektov tohto typu je parafunkcia jazyka (silný mechanický tlak jazyka na vnútorný povrch zubov), ktorý sa vyskytuje s malým objemom ústnej dutiny, napríklad so zúženými čeľusťami, hlbokou oklúziou atď.

Tretím najdôležitejším faktorom je prítomnosť bruxizmu, v ktorom je zvýšený tón žuvacích svalov, čo vedie k zvýšeniu trvania a tlaku na zuby, keď sú uzavreté. To všetko tiež vedie k vzniku atypických zaťažení zubného tkaniva, ktoré je sprevádzané deštrukciou skloviny.

Je dôležité: Ak neberiete do úvahy patologické oklúzne interakcie medzi zubami antagonistami, ale jednoducho na utesnenie defektu, výplň nevyhnutne vypadne. To sa stane preto, že ak sa zachová zlý kontakt medzi zubami a zostane patologická záťaž na zube, bude v krku zubu "namáhanie ohybu", čo povedie k zničeniu spoja tesnenia / zubu ak strate tesnenia.

2. Vady brúsneho charakteru v tvare klinu -

Klinický defekt tohto typu vzniká v dôsledku pôsobenia abrazívnych materiálov na zub. Predovšetkým by sa malo povedať o zubných pastách (najmä bielení), ktoré majú veľmi vysoký koeficient abrazivity RDA. Normálne by mali mať zubné pasty pre dospelých RDA 60-70 jednotiek, ale väčšina bieliacich zubných pást má výrazne vyšší pomer abrazivity.

Po druhé, dôvodom môžu byť kefy s príliš tuhými štetinami (odporúčané médium), ako aj nesprávna technika kefovania. V žiadnom prípade nemôžete robiť horizontálne pohyby so zubnou kefkou na prednej strane zubov, kefovanie by malo byť len zametanie.

3. Vady erózneho charakteru v tvare klinu -

V tomto prípade chemické faktory vedú k tvorbe defektov - kyselín, ktoré sú obsiahnuté v potravinách, ovocí a šťave a víne. Veľmi často sa u pacientov s gastritídou a pálením záhy vytvárajú klinovité defekty, pretože stále majú čiastočný prienik žalúdočnej šťavy do ústnej dutiny. Často sa takéto chyby vytvárajú aj u ľudí pracujúcich v chemickom priemysle.

Je veľmi dôležité vedieť, že po konzumácii kyslých nápojov a produktov je nežiaduce čistiť si zuby prvú hodinu (zubná niť môže byť). Faktom je, že kyselina vymyje vápnik z povrchového smaltu, čím sa sklovina porézna a menej odoláva mechanickému namáhaniu. Je potrebné čakať asi hodinu, kým sa sklovina čiastočne remineralizuje absorbovaním iónov vápnika obsiahnutých v slinách.

Zhrnutie: Treba povedať, že väčšina klinovitých defektov je vytvorená práve kvôli procesu abfrakcie (t.j. v dôsledku nevhodného uhryznutia, parafunkcie jazyka alebo bruxizmu). Treba však mať na pamäti, že súčasne môže naraz ovplyvniť niekoľko faktorov. Napríklad, akonáhle ste poškodili sklovinu vysoko abrazívnymi bieliacimi pastami - kyselinový faktor okamžite dokončí to, čo sa začalo (a naopak).

Okrem hlavného sú tu aj predispozičné faktory -

 • slabá ústna hygiena,
 • prítomnosť mäkkých a tvrdých zubných nánosov,
 • prítomnosť zápalu ďasien alebo periodontitídy,
 • ochorenie štítnej žľazy,
 • Ochorenia CNS.

reklama

Klinovitá vada zubov: ošetrenie

Ak ste vy alebo váš zubár zistili, že máte klinovitú vadu v zuboch, liečba bude spočívať predovšetkým v obnovení integrity zuba. Ak si však pozorne prečítate dôvody vzniku takýchto chýb, potom si okamžite uvedomíte, že to nestačí. V prvom rade je potrebné vylúčiť príčinu výskytu chyby spojenej s nesprávnymi kontaktmi medzi horným a dolným zubom.

Ak máte niekoľko klinovitých defektov (čo naznačuje veľký objem problému), potom je najlepšie navštíviť dobrého ortopedického zubára, Iba títo lekári môžu kvalitatívne selektívne brúsiť zuby a normalizovať kontakty medzi nimi. Okrem toho je to ortopedický (prostetický) zubár, ktorý vám pomôže vylúčiť iné príčiny vzniku klinových defektov, napríklad parafunkciou jazyka a bruxizmu.

Pokiaľ ide o klinové defekty abrazívnych a erozívnych typov, v týchto prípadoch je pacient vyzdvihnutý hygienickými výrobkami, učený na správne čistenie zubov, pomoc pri rozhodovaní o diéte av prípade potreby je predpísaný na konzultáciu s endokrinológom a gastroenterológom. V ideálnom prípade, až po tom všetkom, začnú obnovovať integritu zuba.

Pri spracovaní klinovitých defektov sa používajú metódy. -

 • vyplnenie klinovej chyby,
 • mletie kontaktov antagonistických zubov,
 • fluoridačná a remineralizačná terapia,
 • niekedy - ortodontická liečba.

1. Spracovanie klinovitých defektov malej veľkosti - t

Nie hlboké klinovité defekty bez veľkých rozmerov (až do 0,5 mm) - obyčajne nie je naliehavá potreba tesnenia. Ale ak lekár vidí vysoké riziko rýchleho prehlbovania defektov, potom sú zapečatené tekutými kompozitmi, napríklad „Flow It“ alebo „Filtek Flow“. Tekuté materiály sa používajú, pretože majú vysokú elasticitu (ale len s hrúbkou vrstvy do 0,5 mm). Vysoká elasticita materiálu umožňuje čiastočne kompenzovať patologickú okluzívnu záťaž na časti antagonistických zubov.

Výplň tekutých kompozitov: video

Ak zubár hovorí, že môžete oddialiť plnenie, dôraz v liečbe je zvýšenie sily skloviny na mechanické a chemické faktory (ale skôr by ste mali navštíviť aj ortopedického zubára a poslať nesprávne kontakty medzi antagonistickými zubami). Čo bude treba urobiť na posilnenie skloviny zubov ...

Po prvé, pravidelné kurzy remineralizačnej liečby liekmi obsahujúcimi vápnik, po druhé fluoridácia zubnej skloviny (najlepšie je začať až po odstránení zubných nánosov u zubného lekára). Treba povedať, že v zubných klinikách sa používajú účinnejšie prípravky s vyššími koncentráciami účinných látok, ale niečo sa dá vynájsť doma.

 • Profesionálna remineralizácia a fluoridácia -
  Jedným z najúčinnejších liekov, ktoré vám umožnia simultánne remineralizovať + fluoridáciu, je Tiefenfluorid enamel-seal liquid (vyrobený v Nemecku). Tento prípravok obsahuje 2 zložky: prvá zložka je vysoko aktívny hydroxid vápenatý, druhým je vysoko aktívny fluór. Zložky sú zubným lekárom aplikované na zuby.

  Tento nástroj má iba 1 mínus - to je jeho cena. Viac rozpočtových prostriedkov, ale napriek tomu bude veľmi účinná liečba zubov fluoridom alebo fluoridovým gélom (bude stáť asi 1000 rubľov). To bude tiež oveľa účinnejšie ako domáca terapia, pretože koncentrácia fluoridu v najlepších terapeutických zubných pastách je len 1450 ppm a koncentrácia fluoridu v prijímacích zariadeniach u zubára je 20 000 ppm.

 • Remineralizácia a fluorizácia doma -
  Tam sú poloprofesionálne výrobky, ktoré majú viac či menej dobrý účinok doma, ale len pri pravidelnom dlhodobom používaní. Dobrý účinok možno dosiahnuť nasledujúcou kombináciou prostriedkov. Ak chcete čistiť zuby 2-3 krát denne, aby ste využili možnosť -

  → remineralizačný gél "Lekárske minerály R.O.C.S.",
  → alebo zubná pasta "PRESIDENT Unique".

  Tieto produkty obsahujú veľké množstvo aktívneho vápnika. Po čistení zubov okamžite nevypichnite penu, ale držte ju v ústach aspoň 1 minútu - to umožní preniknutie väčšieho množstva iónov vápnika do skloviny. Potom je potrebné fixovať vápnik práve preniknutý do skloviny pomocou opláchnutia fluoridom. Odporúčame zvoliť kondicionér "Elmex" (obsahuje 250 ppm fluóru v zložení aminofluoridu), vypláchnite ústa 1 minútu.

2. Spracovanie stredných a veľkých klinovitých defektov

Ošetrenie bude spočívať v utesnení klinovitej vady a, aby som bol úprimný, zapečatenie takýchto defektov je stále veľkým problémom v zubnom lekárstve. Problém číslo 1 - výplne vypadnú veľmi rýchlo. Problém číslo 2 - výplň rýchlo stráca estetiku v miestach adhézie k tvrdým tkanivám zubu (tesnenie / hrana zubov).

Samozrejme, treba poznamenať, že väčšina zubných lekárov to nevidí ako problém a tieto uzávery každý rok prepracovávajú. Problémy vznikajú primárne zo skutočnosti, že zubár neodstráni traumatický faktor (traumatické zaťaženie zubu, t. J. Abfrakcia), čo vedie k zachovaniu "ohybového napätia" v krčnej oblasti zuba ... Riešením tohto problému je napraviť všetko, čo sme napísali vyššie v časti "Príčiny klinovitých defektov abrakčného typu".

Druhým problémom je nesprávna voľba výplňových materiálov. Voľba lekára je tu tradične možná len medzi dvoma skupinami materiálov: sklomionomérovým cementom alebo kompozitmi z mikrofilmov.

 • Sklenené ionomerné cementy - t
  Výhody: prichádzajú do chemických väzieb s tkanivami zubov, sú menej citlivé na vlhkosť, majú uspokojivú estetiku (ktorá je stále podstatne nižšia ako estetika kompozitných materiálov). Nevýhody: vysoká abrázia, zmena sfarbenia, citlivosť na sušenie, dýchanie v ústach (preto napríklad nie sú vhodné pre fajčiarov).

  Štúdie ukázali, že v dôsledku sušenia je oblasť tesnenia priľahlá k tvrdým tkanivám zuba pokrytá jemnou sieťou trhlín, do ktorej potom spadajú farbivá. Štúdie tiež ukázali, že pri vzniku traumatickej záťaže na strane antagonistického zubu na zube zostávajú presne rovnaké trhliny. Výsledkom je, že na konci prvého roka prevádzky sa tesnenie stane neestetickým, ak sa nachádza v zóne úsmevu.

 • Mikrofilné kompozity -
  Výhody: majú veľmi dobrú estetiku a odolnosť voči opotrebeniu. Na druhej strane sú však citlivé na vlhkosť a majú veľmi vysoký zmršťovací koeficient polymerizácie. Okrem toho, ak zubár opäť neodstránil traumatické zaťaženie pri zatváraní s antagonistom, pri vyplnení tohto materiálu na hraniciach tkanivami zubov sa vytvoria praskliny. Vo všeobecnosti je však tento materiál stále o niečo lepší ako cementy zo skla.

Je dôležité: existuje však tesniaca technika, ktorá zníži negatívne vlastnosti každého z opísaných materiálov. Nazýva sa „sendvičová technika“. Jeho význam spočíva v tom, že spodná časť výplne je vyrobená zo skleneného ionomérového cementu a horná časť je vyrobená z kompozitného materiálu. Dnes je to jediný možný spôsob, ako vyrobiť kvalitné výplne pri tesnení klinovitých defektov strednej a veľkej veľkosti. Dúfame, že náš článok bol pre vás užitočný!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár