Trhliny kazu: liečba, foto

Puklinové kazy sú poškodené tkanivá zubov, ktoré sa nachádzajú v trhlinách zubov. Pod trhlinami by sa mali chápať prirodzené drážky na povrchu zubov, zvyčajne vo forme drážok. Väčšina trhlín sú žuvacie plochy veľkých stoličiek.

Trhliny možno rozdeliť na "otvorené" a "uzavreté". Otvorené trhliny by sa mali chápať ako prehĺbenie, ktorého dno je vizuálne viditeľné. Uzavreté trhliny pripomínajú fľašu. Pri pohľade je viditeľná len úzka brázda (úzke miesto), ale hlboko sa trhlina rozširuje a vytvára dutinu.

Trhliny kazu: foto

Na obr. 3 (rezanie zubu) môžete vidieť, čo znamená zubný kaz v uzavretej trhline - vstup do trhliny je veľmi úzky, ale pod ňou je masívna kariálna lézia. Na diagnostikovanie kazu v takýchto uzavretých trhlinách je veľmi ťažké.

Puklinové kazy: príčiny

Trhliny sú skvelým miestom, kde po jedle zostávajú potraviny. Preto, ak nechcete čistiť zuby po jedle, potom sa zvyšky potravín v trhlinách zmenia na vynikajúce živné médium pre kariogénne mikroorganizmy. Tieto mikroorganizmy sa intenzívne množia v potravinových zvyškoch a ničia zuby v miestach ich akumulácie. Dôvodom vzniku zubného kazu je teda iba jedna - nedostatočná ústna hygiena.

reklama

Puklinové kazy: diagnóza

 1. Vizuálna kontrola -
  Inšpekcia ľahko pomáha identifikovať kazy v otvorených trhlinách, najmä ak je sonda v rukách lekára. Ani lekársky pohľad, ani sonda však nemôžu preniknúť do trhlín „uzavretého typu“ a tu sa objavujú pomocné diagnostické metódy.
 2. rádiodiagnostike -
  Táto diagnostická metóda je dôležitou pomocou už od roku roentgenogram môže odhaliť chorú léziu pri úplnej absencii klinických prejavov. Hovoríme o trhlinkách typu "uzavretý". Röntgenové vyšetrenie však veľmi často nedokáže zistiť skoré lézie.
 3. Prístroje na diagnostiku trhlín zubného kazu -
  Najúčinnejšou metódou na stanovenie trhlín v trhlinách je laserová fluorescencia. Tento spôsob nie je zvlášť nahraditeľný v prítomnosti trhlín typu "uzavretý". Príkladom takéhoto zariadenia je "Diagnodent" (Obr. 6).

Puklinové kazy: liečba

Ošetrenie trhlín môže byť uskutočnené dvoma spôsobmi:
buď pomocou výplňových materiálov, alebo vytvorením úchytiek z keramiky, zlata alebo polodrahokamov.

 • Tesnenie ľahkými polymérnymi výplňovými materiálmi -
  metóda spočíva vo vŕtaní kazu vrtákom a diamantovými vrtákmi, po ktorom nasleduje utesnenie defektov modernými výplňovými materiálmi - svetlom tuhnúcimi kompozitmi alebo skloionomérnymi cementmi.

  Na obr. 7-11 môžete vidieť hlavné štádiá ošetrenia trhlín zubného kazu plnením. Po kliknutí na fotografiu sa zobrazia vysvetlenia každej fotografie.

 • Ošetrenie s výplňou
  Výplňový výstupok je zubná mikrotestéza, ktorá sa na rozdiel od výplne nevytvára v ústnej dutine pacienta, ale v zubnom laboratóriu. Na tento účel sa musia najprv vyvŕtať všetky mykavé tkanivá (obr. 13), po ktorých lekár odstráni odliatok z zubu a vytvorí na ňom model sádrových zubov (obr. 14). Pre tento model sadry urobí zubný technik jazýček, ktorý doplní stratenú časť zubu (obr. 15-16). A až potom je úchytka pripevnená na zub na špeciálnom cemente (Obr. 17).

  Na obr. 12-17 je možné vidieť hlavné štádiá ošetrenia trhlín zubnou kefkou vytvorením zlatej klapky. Tabule môžu byť tiež vyrobené zo zliatiny striebro-paládium, zlato-platina alebo keramika. To umožňuje dosiahnuť vynikajúcu estetiku.

Čo je lepšie - pečate alebo karty?

Nepochybne karty! Najčastejšie sa kaz vyskytuje na hranici výplne / zubu, pretože Medzi nimi je vždy malá medzera. Táto medzera medzi vložkou a tkanivami zubov sa meria v mikrónoch a medzi výplňou a tkanivami zubov - je to desaťkrát viac. Sekundárne kazy vedľa kariet sa preto vyskytujú oveľa menej často. Záver - karty majú oveľa dlhšiu životnosť.

Tabule z keramiky - majú nielen dlhú životnosť, ale aj estetiku sú omnoho lepšie ako u všetkých výplní. Okrem toho, keramika nie je poškvrniť v priebehu času. Tesnenia svetelných kompozitov stmavnú niekoľko rokov a vyžadujú výmenu.

Puklinové kazy: prevencia

 • Preventívne tesnenie trhlín -
  Riziko vzniku trhlín je vždy, keď hygiena nie je 100%. Zubné kazy sa vyvíjajú obzvlášť rýchlo v hlbokých trhlinách v tomto prípade viac podmienok na zadržanie zvyškov potravín. Preto sa zubným lekárom odporúča vždy utesniť hlboké trhliny tesniacim prostriedkom (špeciálny výplňový materiál). Táto metóda sa používa u detí aj dospelých. Účinnosť metódy je veľmi vysoká.
 • Primeraná ústna hygiena -
  To je najjednoduchší a najúčinnejší spôsob prevencie kazu. Zuby by sa mali čistiť po každom jedle a predtým, ako budete potrebovať zubnú niť.

  To zahŕňa dobrú hygienu a to, ktoré hygienické výrobky sa najlepšie používajú. - Prečítajte si článok: "Ako si čistiť zuby"

 • Remineralizácia zubov -
  e
  Táto metóda je veľmi užitočná, pretože zvyšuje odolnosť skloviny voči mikrobiálnemu plaku a zvyškom potravy. Na spracovanie sa používajú rôzne laky na báze fluóru, suspenzie hydroxidu vápenatého atď. Príklady dobrých domácich prostriedkov sú R.O.C.S remineralizačný gél. Lekárske minerály a Elmex-gél s fluórom, ktoré sa úspešne používajú na remineralizáciu skloviny a fluoridáciu skloviny pri ošetrovaní počiatočného kazu v štádiu bielej škvrny.

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Pozrite si video: Noga a Skrúcaný - Tequila Jumbo (Marec 2020).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár