Reštaurovanie zubov: ceny, recenzie, fotografie

Obnova zubov je proces obnovy tvaru a funkcie poškodených zubov. Toto sa môže uskutočniť použitím kompozitných výplňových materiálov alebo napríklad dýh. Veľmi často, pokiaľ ide nielen o obnovu tvaru zubu, ale aj o dosiahnutie vysokej estetiky obnoveného zuba - môžete počuť výrazy ako: estetická obnova zubov, kozmetická obnova zubov, umelecká obnova zubov (to sú synonymá).

Metódy obnovy zubov -

Existujú dva spôsoby obnovy zubov:

 • Priama obnova zubov -
  je to tiež kompozitná náhrada zubov alebo obnovenie zubov pomocou svetlom tvrditeľných kompozitných výplňových materiálov (fotopolyméry). Tento typ reštaurovania vykonáva zubár-terapeut. Práve tento typ reštaurovania budeme podrobne diskutovať v našom článku.
 • Nepriama obnova zubov s dýhami -
  tento typ reštaurovania vykonávajú ortopedickí zubní lekári (protetici). V tomto prípade sa zub najprv odreže a potom sa z neho odoberie dojem. Podľa tohto dojmu, dyha je vyrobená z keramickej hmoty v zubnom laboratóriu, po ktorom je "lepené" na zub. Dýhy (v porovnaní s výplňami z výplňových materiálov) majú mnoho výhod.

  Prečítajte si viac o obnove zubov dýhami - prečítajte si článok:
  → "Reštaurovanie zubov dýhami"

Fázy obnovy zubov -

V tejto kapitole budeme diskutovať o tom, ako sa umelecká obnova predných zubov vykonáva na konkrétnom príklade. Týmto príkladom by bola obnova predného zubu (psíka), ktorý má na prednej strane dve nevzhľadné výplne. Pacient sa sťažoval na neuspokojivú estetiku predných zubov.

Obnova predných zubov: foto

reklama

Hlavné štádiá obnovy zubov:

 1. Príprava na reštaurovanie -
  V tomto štádiu je potrebné vykonávať hygienické čistenie zubov z zubného povlaku a zubného kameňa, určiť farbu zubu, ktorý sa má obnoviť v špeciálnom meradle a podľa toho vybrať farby kompozitných výplňových materiálov, ktoré sa majú použiť v procese obnovy.
 2. Lokálna anestézia (v prípade potreby)
 3. Vŕtanie ťažkých tkanív -
  v prípade, že sa vykonáva výmena starej nevyhovujúcej obhliadky, vŕta sa stará náplň.
 4. Izolácia zubov zo slín -
  Použitie vatových tampónov takmer všade klesá v histórii. Ich použitie spoľahlivo neizoluje zub od slín, ako aj od mokrého dýchania pacienta, čo výrazne znižuje kvalitu a spoľahlivosť výplní a výplní zo svetlom tvrditeľných výplňových materiálov.

  Na tento účel sa teraz používa Cofferdam. Je to latexová šatka s otvormi pre zuby, ktorá je vytiahnutá na zuby. Kompozitné reštaurovanie zubov, vykonávané bez spoľahlivej izolácie od slín a vlhkého dychu, môže trvať veľmi krátky čas. Možné problémy v tomto prípade:
  → porušenie okrajovej priľnavosti výplne k zubným tkanivám, čo môže viesť k vzniku tmavého pásu alebo zubného kazu na okraji výplne / zubu.
  → obnova môže len spadnúť, pretože vlhkosť ovplyvňuje priľnavosť výplňového materiálu k tkanivám zubov.

 5. Upevnenie kolíka v kanáli -
  Táto fáza sa vykonáva, ak je koruna zubu zničená viac ako 1/2 a zub je rozdrvený. V tomto prípade je potrebné tesnenie posilniť upevnením kolíka, inak môže dôjsť k vybitiu pri zaťažení.
 6. Obnova tvaru zubu s výplňovým materiálom -
  Aby zub mohol vyzerať prirodzene aplikovanou technikou navrstvenia vrstiev. V tomto prípade sa na seba nanesú vrstvy výplňového materiálu rôznych odtieňov a rôznej priehľadnosti, ktoré spolu poskytnú zubu prirodzený vzhľad.
 7. Povrchová úprava zubov -
  konečná povrchová úprava by mala byť chápaná ako finálne modelovanie tvaru zubu pomocou vrtákov, ako aj brúsenie a leštenie výplní.

Reštaurovanie zubov: ceny

1. Úplná obnova koruny zubu -

Reštaurovanie zubov - náklady na kompletnú obnovu zubu budú pozostávať z nasledujúcich polôh ...

 • Anestézia - asi 350 rubľov.
 • uloženie priehrady na izoláciu zubu zo slín je asi 600 rubľov.
 • sterilná súprava - 150 rubľov.
  To zahŕňa: masku a rukavice pre lekára, kryty topánok a podbradník pre pacienta, náklady na sterilizáciu nástroja.
 • reštaurovanie koruny ľahkého kompozitu - asi 3500-5000 rubľov.
 • upevnenie v kanáli sklolaminát pin spoločnosti WDW - 1500 rubľov.
  Toto je veľmi dôležitá etapa! Kolík je nevyhnutný, aby sa zabránilo predčasnému odtrhnutiu obnovenej korunky zubu v dôsledku toho, že pri žuvaní a kousaní jedla dôjde k značnému mechanickému namáhaniu. Pre obnovu predných zubov je veľmi dôležité, aby kolík bol len sklolaminát, nie kov - v opačnom prípade bude kov svietiť cez výplňový materiál a korunka zubu bude modrastej farby.

  Samozrejme, môžete inštalovať lacnejšie kolíky, napríklad:a) kovový kolík (nákladová cena je 50 rubľov), ale v tomto prípade obnovený zub nebude mať túto priehľadnosť a prirodzený odtieň "ako v pôvodných zuboch". Aj keď pre zuby, ktoré nie sú zahrnuté do úsmevu line - to nie je tak desivé.
  b) kolík zo sklenených vlákien vyrobený z ruskej ocele (cena je 50 rubľov), ale také kolíky tiež nemajú dostatočnú vodivosť svetla, sú zle fixované v koreňovom kanáliku a okrem toho majú nedostatočnú priľnavosť (priľnavosť) k plniacim materiálom.
  celkom: náklady na obnovu zubov sú od 5 000 do 7 000 rubľov.

2. Obnovenie pol zubu -

Ak je kompletná obnova koruny (pomocou sklenených vlákien pin) stojí 5-6 tisíc rubľov, potom obnovenie polovice zuba koruny bez laminátu pin, ale s prihliadnutím na všetky ostatné náklady, bude stáť približne 1500-2000 rubľov lacnejšie.
celkom: od 3 500 do 4 000 rubľov.

3. Obnovenie štiepania ostria predného zubu -

 • anestézia - od 250 do 350 rubľov,
 • obnovenie uhlu zubovej korunky z výplňového materiálu z ľahkého polyméru je asi 1500 rubľov.
  celkom: od 1500 do 2000 rubľov

Obnovenie zubov: recenzie

Veľmi často sú pacienti nespokojní s tým, ako sa obnovenie zubu vykonáva z hľadiska jeho tvaru a farby. tj najčastejšie sa pacienti sťažujú na nedostatočnú estetiku obnoveného zubu. Existujú určité pravidlá pre obnovu zuba, a napríklad, ak je zub obnovený bez zohľadnenia priehľadnosti, bude to vyzerať ako skutočná plastová koruna.

Príklady neúspešných zubných náhrad: foto

Obnova estetiky počas reštaurovania má 3 kľúčové body:

 • Tvar zubu -
  v skutočnosti je práca na obnove anatomického tvaru zubu veľmi podobná práci sochára, ktorý vyrezáva svoj model, ale nie z hliny, ale z výplňového materiálu. Pokúste sa vytvoriť zub z jednoduchej plastelíny so všetkými povrchmi, kopcami a trhlinami. Myslím si, že okamžite pochopíte, že si to vyžaduje určitý talent a umelecký talent.
 • Farba zubov -
  je potrebné dosiahnuť úplný súlad s odtieňom obnoveného zubu - s odtieňmi susedných zubov. Tesniace materiály majú množstvo odtieňov (farieb). Napríklad jeden výrobný obal plniva filtek môže obsahovať 20 striekačiek materiálu, z ktorých každý bude mať svoj vlastný odtieň. Možnosť nanesenia vrstvy s jedným odtieňom na materiál s rôznym odtieňom (t.j. ich kombinácia) na vrstvu po vrstve umožňuje dosiahnuť rôzne kombinácie farieb.

  Bohužiaľ, väčšina zubárov jednoducho nevie, ako využiť všetky možnosti moderných výplňových materiálov a „hrať“ s farbami. Problém sa ďalej zhoršuje tým, že farba zuba v smere od reznej hrany k hrdlu zubu je vždy odlišná, mení sa a to je tiež potrebné brať do úvahy. V opačnom prípade bude obnovený zub úplne odlišný od „natívnych“ zubov susedného pacienta.

 • Priehľadnosť zubov -
  okrem toho, že zub mení svoju farbu v smere od reznej hrany k hrdlu zubu, mení sa transparentnosť zubu presne v rovnakom smere. Preto pri obnove reznej hrany, kopcov, sa používajú tie výplňové materiály, ktoré pri osvetlení a vytvrdnutí budú mať vyššiu transparentnosť.

Nevýhody výplní -

 1. Výplne stmavnú a časom sa stratia -
  výplne, výplne z ľahkých polymérnych výplňových materiálov majú tendenciu postupne stmavnúť. Okrem toho strácajú lesk charakteristický pre zdravú zubnú sklovinu. Ak na žuvacích zuboch strata estetiky nie je tak hrozné, potom na predných zuboch je to veľmi nepríjemné. Takéto výplne sa budú musieť meniť každých niekoľko rokov.
 2. Riziko poškodenia výplne -
  ak je váš zub zničený viac ako 1/2, a najmä ak je tiež rozdrvený (odobratý nerv) a chcete jesť nielen obilniny a chlieb, potom hrozí riziko poškodenia reštaurovania. Znečistené zuby sú oveľa krehkejšie ako živé.

  Najmä často obnovené zuby zlomia, keď je zub úplne obnovený z koreňa. V prípade, že žuvacie zaťaženie náhle zvýši medzu pevnosti obnovenej konštrukcie, zub sa odlomí. Niekedy to spôsobuje zlomeniny koreňa zubu, po ktorom nasleduje jeho odstránenie. Ako najlepšie obnoviť zub, ak je zničený viac ako 1/2 - prečítajte si nižšie.

Alternatívy k reštauráciám -

 • dyhy -
  Ak je váš predný zub zničený hlavne len z prednej strany a jazyková časť zubu nie je veľmi zničená, potom v tomto prípade bude dýha z keramiky najlepšou alternatívou k reštaurácii. Je z keramiky, pretože keramika vôbec nestmavne a časom nestráca lesk. Jedinou nevýhodou tohto typu protézy je cena keramických dýh.

 • Korunky (kovová keramika alebo keramika) -
  ak je váš zub zničený viac ako 1/2, a najmä ak je súčasne rozomletý, odporúčame, aby bola obnova opustená v prospech umelej korunky. Mimochodom, obnovenie zubu "od koreňa" stojí to isté - koľko je obnova zubu s kovovo-keramickou korunkou.
 • karty -
  Ak potrebujete obnoviť bočný žuvací zub, potom alternatívou k obnoveniu zubu z ľahkého kompozitného výplňového materiálu je výplňový výstupok. Pokiaľ ide o spoľahlivosť a životnosť, jazýčky sú lepšie ako reštaurovanie, a ak nie je jazýček vyrobený z kovu, ale z keramiky, potom tiež predčí reštaurovanie estetikou.

Avšak, okamžite vás upozorníme, že mnohí zubári odporúčajú obnoviť zle poškodené zuby s výplňou, aj keď je to úplne nesprávne. V opačnom prípade jednoducho strácajú svoje zárobky a dávajú ich prostetikom. Ako hovorí príslovie: "nič osobné - iba obchod." Dúfame, že náš článok bol pre vás užitočný!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Pozrite si video: Hyundai i30 Fastback test - Maroš ČABÁK (November 2019).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár