Zvýšená citlivosť zubov: liečba

Zvýšená citlivosť zubov sa prejavuje bolesťou, ktorá sa vyskytuje pod vplyvom rôznych podnetov - kyslých, sladkých alebo slaných potravín, studených nápojov alebo studeného vzduchu a tiež pod vplyvom mechanických podnetov - pri dotyku napríklad zubnou kefkou na krky zubov.

Zvýšená citlivosť zubov: príčiny

Zvýšená citlivosť zubov (hypersenzitivita zubov) je obzvlášť častá v prítomnosti nasledujúcich faktorov:

 • ak sú na zuboch poškodené zuby (obr. 1),
 • ak sú na zubnej sklovine demineralizované oblasti vo forme bielych škvŕn (obr.2).
 • v prítomnosti klinovitých defektov v krkoch zubov (obr. 3).
 • v prítomnosti zrýchleného patologického oderu zubov (obr. 4).
 • s vystavením krkov a koreňov zubov parodontitídou (obr.5).

V niektorých prípadoch sa však zvýšená citlivosť môže vyskytnúť bez viditeľných (vyššie) zmien zubov. V tomto prípade môžu byť dôvody:

 • Použite bieliace zubné pasty -
  takéto pasty obsahujú veľké množstvo abrazívnych zložiek, ako aj chemických prvkov, ktoré prispievajú k vylúhovaniu vápnika z emailu.
 • Používanie kyslých potravín -
  ovocie (pomaranč, grapefruit ...), koncentrované ovocné šťavy a víno. Zvýšenie citlivosti v tomto prípade je spôsobené tým, že kyseliny majú schopnosť prepláchnuť vápnik zo skloviny. To vedie k tomu, že sklovina sa stáva viac poréznou a rôzne podnety (teplo, chlad ...) silnejšie ovplyvňujú nervové zakončenia zubov.
 • Profesionálne čistenie zubov -
  pod tvrdými zubnými usadeninami je sklovina oslabená, je tu málo minerálov (vápnik, fosfor) a tiež fluór. Tieto miesta pokrývajú zubné usadeniny a zároveň ich chránia pred pôsobením rôznych faktorov (tepelných a iných dráždivých látok). Keď sa odstráni zubný povlak, hrdlo zubov je priamo vystavené stimulom.

  Preto je po odstránení zubného povlaku žiaduce okamžite liečiť zuby pomocou remineralizačných liečiv na báze vápnika a fluóru a tiež priradiť pacientovi terapeutické zubné pasty s vysokým obsahom týchto prvkov.

Ako znížiť citlivosť zubov -

Najprv musíte pochopiť príčinu hypersenzitivity a na základe toho zvoliť jednu alebo inú metódu liečby:

 • V prítomnosti kazivých defektov -
  V prvom rade je potrebné liečiť kazy.
 • V prítomnosti zubného kazu v štádiu bielych škvŕn -
  Je potrebné absolvovať remineralizačnú liečbu.
 • S prítomnosťou vady klinového tvaru skloviny - na udržanie ich tesnenia.
 • Keď vystavujete krky zubov periodontitídou alebo periodontálnym ochorením -
  najprv, na odstránenie supragingiválnych a subgingiválnych zubných nánosov a potom na ošetrenie exponovaných krkov alebo koreňov zubov špeciálnymi remineralizačnými prípravkami.
 • Pri absencii akejkoľvek lokálnej patológie je potrebné vykonať lokálnu liečbu zameranú na zvýšenie obsahu vápnika a fluóru v sklovine zubov, t. remineralizačná terapia a fluoridácia skloviny.

1. Remineralizáciu liečby u lekára -

Podstatou remineralizačnej terapie je liečba zubnej skloviny špeciálnymi prípravkami, ktoré umožňujú saturáciu skloviny vápnikom. Potom je žiaduce spracovávať sklovinu aj fluoridom. Potreba fluoridácie skloviny po remineralizácii vápnikom je spojená s nasledujúcou skutočnosťou: vápnik preniká do skloviny do zlúčeniny, ktorá sa nazýva hydroxyapatit.

Ak sa teraz na sklovinu aplikuje fluór, potom sa fluór viaže na hydroxyapatit a je už konvertovaný na fluór-hydroxyapatit. Táto posledná zlúčenina má jednu dôležitú vlastnosť: fluorid-hygroxyapatit je oveľa odolnejší voči kyselinám ako hydroxyapatit, a preto je omývaný zo skloviny pod vplyvom kyselín je oveľa ťažší.

 • "Tmel na utesnenie smaltu Tiefenfluorid" (Nemecko) -
  jeden z najlepších liekov na liečbu precitlivenosti. Liek obsahuje dve zložky, ktoré sú spracované zubami. Prvou zložkou je vysoko aktívny hydroxid vápenatý, druhým je vysoko aktívny fluór. Zvyčajne to stačí 1-2 postupy.

  Upozorňujeme, že liečba zubov s takýmito prípravkami bude účinná len vtedy, ak hypersenzitivita nie je spojená s prítomnosťou zubného kazu, klinovitých defektov ... V prítomnosti týchto zubných kazov by liečba mala spočívať predovšetkým v zaplnení defektov skloviny.

reklama

2. Ako odstrániť citlivosť zubov doma - t

Najjednoduchším prostriedkom sú zubné pasty pre citlivé zuby. Takéto pasty znižujú citlivosť v dôsledku takých zložiek, ako sú: chlorid draselný, dusičnan draselný, chlorid strontnatý, vysoké dávky fluoridov. Príklad dôstojných pást: "Lacalut Extra Sensitive", "PRESIDENT Sensitive", "Sensodyne F" a niektoré ďalšie.

Prečítajte si viac o používaní zubných pást a zubných kefiek na zvýšenie citlivosti zubov v článku:
→ "Hodnotenie zubných pást na zmiernenie citlivosti zubov"

Priebeh remineralizácie zubnej skloviny doma -
Treba však poznamenať, že takéto zubné pasty nie sú také účinné ako profesionálne stomatologické výrobky, ktoré sa dajú použiť na zubný príjem. To platí najmä vtedy, keď potrebujete nielen zmierniť príznaky citlivosti, ale aj obnoviť oslabenú zubnú sklovinu, ktorá stratila minerály. Koniec koncov, oslabená sklovina je veľmi náchylná na kaz.

K dispozícii sú poloprofesionálne nástroje, ktoré dokonale posilňujú sklovinu zubov a zároveň znižujú citlivosť. Príklady sú remineralizačný gél R.O.C.S. Lekárske minerály, tiež s Elmex-gélom.

Prečítajte si viac o používaní týchto nástrojov, odporúčaniach na ich používanie, prečítajte si článok: "Remineralizácia skloviny pri ošetrovaní zubného kazu vo fáze výskytu"

Citlivosť zubov po liečbe zubného kazu -

Zvýšená citlivosť zubov po liečbe zubného kazu sa môže objaviť, ak sa liečia živé zuby. Je to spôsobené tým, že v procese spracovania zubného kazu je povrch skloviny okolo defektu vyleptaný 38% kyselinou ortofosforečnou. To je nevyhnutné pre spoľahlivejšiu fixáciu tesnenia. Kyselina vypláchne vápnik zo skloviny, čím sa stáva poréznou, a preto rôzne stimuly môžu dosiahnuť nervové zakončenia nachádzajúce sa v dentíne zubu (tesne pod sklovinou) a spôsobiť bolesť. Aby sa zabránilo takémuto javu, lekári zvyčajne po nastavení náplní spracujú zub so špeciálnymi ochrannými prípravkami.

Je však potrebné rozlišovať zvýšenú citlivosť zubu po liečbe zubného kazu od bolesti spôsobenej chybami lekára pri liečbe zubného kazu. Náš článok je venovaný poslednej otázke:
→ "Vzhľadom k tomu, čo môže zub po liečbe zubov bolieť"

zhrnutie

 • Ak sa vyskytne precitlivenosť, zlikvidujte nápoje a potraviny obsahujúce kyseliny: citrusové ovocie, víno atď.
 • Ak ste predtým používali bieliace zubné pasty - prestaňte ich používať, pretože s vysokou pravdepodobnosťou precitlivenosti spôsobenej ich používaním.
 • Poraďte sa so svojím lekárom o príčine citlivosti - možno to bolo spôsobené zubným kazom alebo parodontitídou. Pamätajte si, že zubný kaz vo forme bielej škvrny je reverzibilná forma zubného kazu, a ak prejdete remineralizačnou terapiou v čase, potom sa nielen zbavíte precitlivenosti, ale tiež zabránite zničeniu tejto oblasti skloviny.
 • V prítomnosti zubných nánosov - musia byť odstránené, potom priebeh remineralizačnej terapie.
 • Dodržujte správnu ústnu hygienu -
  kariogénna mikroflóra v dutine, kŕmenie zvyškami potravy, produkuje kyseliny, ktoré premývajú vápnik zo skloviny a vedú k vzniku hypersenzitivity a zubného kazu.

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár