Tesniace trhliny u detí: cena, recenzie

Utesnenie trhlín je spôsob prevencie zubného kazu. Používa sa u detí od 6 rokov na utesnenie trhlín trvalých zubov. Treba povedať, že detský kaz má 3 obľúbené oblasti - to sú trhliny a krky zubov, ako aj medzizubné priestory.

Všetky horné a dolné permanentné 6., 7. a 8. zuby majú na žuvacích plochách brázdy (trhliny), v ktorých sú potravinové zvyšky po jedle veľmi dobre uchované. Tieto potravinové zvyšky sú transformované kariogénnymi baktériami ústnej dutiny na kyselinu, ktorá ničí zubnú sklovinu v hĺbke trhlín, čo vedie k rozvoju trhlín.

Tesniaca trhlina: fotografia pred a po

Ako funguje utesnenie zubnej trhliny?

 • za prvé - pomocou výplňového materiálu je na žuvacom povrchu zubu vytvorená bariéra, ktorá zabraňuje omeškaniu potravinových zvyškov a kariogénnych baktérií v zubných trhlinách,
 • za druhé - môže zvýšiť odolnosť zubnej skloviny voči kyselinám produkovaným kariogénnymi mikroorganizmami (ak zloženie materiálu použitého na utesnenie trhlín obsahuje aktívne fluoridové ióny), čím sa tiež zabráni vzniku zubného kazu.

Indikácie na použitie u detí - t

 • Prítomnosť hlbokých fisur permanentných zubov -
  v hlbokých trhlinách zubov u dieťaťa, množstvo zvyškov jedla bude určite pretrvávať, ak, samozrejme, vaše dieťa nemá kefku po každom cookie alebo cukroví. V tomto prípade by trhliny nemali byť ovplyvnené zubným kazom.

  Utesnenie zubov u detí sa vykonáva len na prevenciu zubného kazu trvalých zubov, ale na prevenciu zubného kazu primárnych zubov u detí (okrem pravidelnej hygieny) by sa malo používať aj ošetrenie zubov fluoridovými lakmi. Štúdie ukázali, že ďalšia liečba fluoridom znižuje riziko vzniku zubného kazu o približne 68%.

 • Nedokončená mineralizácia zubnej skloviny -
  Faktom je, že u detí zubná sklovina obsahuje veľmi málo vápnika a fluóru, a preto až do úplného nasýtenia vápnikom (do veku 16-18 rokov) je zubná sklovina obzvlášť náchylná na kaz.

  Preto zubní lekári odporúčajú zapečatenie trhlín trvalých zubov u detí - hneď po ich erupcii, zatiaľ čo zubný kaz sa ešte neobjavil v trhlinách. Vzhľadom k tomu, že podmienky erupcie rôznych skupín zubov sú veľmi odlišné - bude potrebné ísť k zubárovi niekoľkokrát.

Schéma zubatých zubov u detí -

Pre dospelých: Metóda zapečatenia trhlín môže byť úspešne aplikovaná aj u dospelých a predpokladom je, že trhliny by už nemali byť postihnuté zubným kazom.

Tesniace trhliny u detí: cena 2019

V klinikách ekonomickej triedy a priemernej cenovej kategórii, zapečatenie trhlín u detí stojí medzi 600 a 1200 rubľov na 1 zub. Takýto rozdiel v nákladoch bude závisieť od typu materiálu na utesnenie trhlín, ako aj od tesniacej techniky (každá z nich má svoje vlastné indikácie na použitie).

Existujú 2 techniky: neinvazívne zapečatenie trhlín (bez ich otvorenia vŕtačkou) bude lacnejšie. Ale ak máte úzke hlboké trhliny, ktoré pred použitím materiálu, bude potrebné otvoriť vŕtačku - cena bude okolo 1200 rubľov bez nákladov na anestéziu (náklady na anestéziu bude asi 300 rubľov viac).

Ako je utesnená trhlina -

Existuje invazívne a neinvazívne utesnenie trhlín. Výber konkrétnej techniky vykonáva lekár na základe výsledkov vizuálnej prehliadky, snímania trhlín, niekedy aj pri zohľadnení ďalších diagnostických metód, napríklad röntgenového vyšetrenia.

1. Neinvazívna tesniaca technika -

Neinvazívna technika sa používa na utesnenie otvorených stredných alebo hlbokých trhlín. Otvorený typ trhliny znamená, že sú plne prístupné pre vizuálnu kontrolu (koniec koncov, to zaručuje, že lekár nebude chýbať v oblasti dna alebo stien trhliny). Vrták na rozšírenie trhlín tu neplatí.

Neinvazívne zapečatenie trhlín: foto Pred a po

Hlavné fázy tejto techniky -
(Podrobný popis toho, čo sa deje na fotografii, sa nachádza pod fotografiami)

Opis neinvazívneho utesnenia -
Po prvé, dôkladné čistenie povrchov zubov sa vykonáva pomocou leštiacej kefy a pasty (obr. 5). Ďalšie činnosti závisia od výberu materiálu na utesnenie trhliny. Ak sa použije skloionomérny cement, potom sa po vyčistení zubu tento cement ihneď aplikuje na trhliny.

Ak sa zvolí kompozitný materiál, povrch trhlín sa najskôr vyleje kyselinou ortofosforečnou (obr. 6), ktorá sa potom vymyje, zub sa vysuší. Až potom je kompozitný materiál zavedený do trhlín, napríklad vytvrdený svetlom (obr. 8-9), po ktorom je materiál osvetlený polymerizačnou lampou (obr. 10). Po vytvrdnutí materiálu je žuvací povrch zuba vyleštený.

Neinvazívne tesnenie zubov u detí: video

reklama

2. Invazívne zapečatenie trhlín -

Používa sa v prípade hlbokých a úzkych trhlín, ktorých dno a steny nemôžu byť podrobené vizuálnej kontrole. V tomto prípade je nemožné zaručiť neprítomnosť ložísk kariálnych lézií v oblasti dna a stien trhlín. Okrem toho je v prítomnosti hlbokých úzkych trhlín extrémne ťažké dosiahnuť dobré naplnenie trhliny plniacim materiálom.

Rozšírenie trhliny vrtákom pri invazívnom utesnení -

Na rozdiel od neinvazívnej technológie - invazívne zapečatenie trhlín zabezpečuje rozšírenie trhlín vrtákom. Na obr. 11 je znázornený rez zubom, ktorý schematicky znázorňuje, ako sa trhlina rozširuje pomocou bóru (v hrúbke smaltu). Na obrázku 12 je vidieť, že hlboké úzke trhliny boli roztiahnuté vrtákom (sú označené šípkami), po ktorých boli utesnené kompozitným materiálom (obrázok 13).

Spracovanie videozáznamu vrtákmi -

Dôležité: Fissure Sealing Materials

Materiály na utesnenie trhlín sú rozdelené do 3 skupín: kompozitné (chemické alebo svetelné vytvrdzovanie), skloionomérny cement a kompomér. Aký je rozdiel medzi nimi ...

 • Kompozitné materiály -
  Tieto materiály sú vyrobené zo špeciálnej kompozitnej živice a môžu byť vytvrdzované buď svetlom alebo chemicky. Materiály tejto triedy sú rozdelené do 2 podskupín: nevyplnené a naplnené silány. Prvé sú vysoko tekuté a preto prenikajú aj najužšie a najhlbšie trhliny; okrem toho sú bližšie k povrchu skloviny, ale rýchlejšie sa opotrebujú a vyžadujú výmenu.

  Naplnené silany majú nižšiu tekutosť a hĺbku prieniku, v súvislosti s ktorou sa používajú najmä na technológiu invazívneho utesnenia trhlín (pozri nižšie). Ich nevýhodou je tiež vysoká citlivosť na vlhkosť a sofistikovaná aplikačná technológia. Výhody: vysoká odolnosť voči oderu.

  Je dôležité: Táto trieda materiálov umožňuje dlhodobú ochranu (až 5-8 rokov) na ochranu zubov pred trhlinami. Stupeň konzervovania kompozitného silikátu po 3 rokoch po aplikácii je až 90%. Medzi najlepšie kompozitné tesniace materiály patria nasledujúce tmely na vytvrdzovanie svetla tretej generácie: "Fissurit", "Helioseal", "Estisial LC" a najmä tie, ktoré obsahujú fluór - "Fissurit F" a "Admira Seal". Uvoľňovanie fluoridu z "Fissurit F" trvá viac ako 190 dní od dátumu aplikácie!

 • Skloionomérne cementy (JRC) -
  Tieto materiály majú výrazný karystatický účinok v dôsledku prítomnosti hliníka, zinku, vápnika v kompozícii a najmä v dôsledku obsahu fluóru. Tieto materiály sú chemicky vytvrdené, veľké plus - nevyžadujú leptanie skloviny s 38% kyselinou pred aplikáciou (na rozdiel od kompozitných materiálov).

  V porovnaní s kompozitnými materiálmi majú SIC nízku tekutosť, čo znemožňuje ich použitie v hlbokých trhlinách bez ich otvárania vŕtačkou a tiež má vyšší stupeň okrajového úniku a rýchlejšie obrusovanie. Predpokladá sa, že použitie JRC ako tesniacich tmelov je odôvodnené, pokiaľ ide výlučne o novo rezané zuby (s extrémne nízkou mineralizáciou trhliny). V druhom prípade je sklovina nežiaduca na morenie kyselinou a na použitie kompozitov musí byť sklovina vždy leptaná.

  Bezpečnosť JRC v čase 1, 6, 12 a 24 mesiacov po aplikácii je 90, 80, 60 a 20%, a po 3 rokoch iba 10% (naopak kompozitný silant je 90%). Avšak, táto trieda materiálov znižuje výskyt zubného kazu v trhlinách - o 80-90% za 2 roky. SVC obsahuje tieto materiály: „Dyract seal“, „Fuji“, „Glass Ionomer“, „Aqua Ionoseal“ ...

 • kompomery -
  Označujú sa ako kompozitné materiály vytvrdzujúce svetlo, ku zloženiu sa však pridávajú zložky, ktoré im dodávajú pozitívne vlastnosti skloionomérnych cementov. Výhody oproti tradičným kompozitom: väčšia tolerancia pre vlhké prostredie, väčšia tekutosť a schopnosť emitovať fluorid v malých množstvách.

  Treba poznamenať, že pre tieto výhody bolo potrebné zaplatiť vyšší stupeň oderu (po dobu 2 rokov takmer úplne zmizol). Materiály tejto triedy zahŕňajú "Dyrect Seal" (Dentsply).

Účinnosť tmelu: závery

Porovnávacie výsledky štúdie rôznych metód prevencie zubného kazu ukázali, že spôsob utesnenia trhlín zubov je najúčinnejší. Pacienti s utesnenými trhlinami dostanú 92,5% zníženie rastu zubného kazu počas prvého roka v porovnaní s pacientmi, ktorí neboli zapečatení trhlinami. Napríklad, ak vykonávate prevenciu zubného kazu len ošetrením zubov fluoridovým lakom (1 krát ročne), potom to znižuje rast zubného kazu len na 70%.

Jednorazové zapečatenie zubných trhlín je zaručené v priemere až 5 rokov, ale môže si zachovať svoje vlastnosti až 10 rokov (to sa deje aj zvýšením odolnosti trhlinového skloviny voči zubnému kazu v dôsledku uvoľňovania fluoridových iónov). Štúdie ukazujú, že po 7 rokoch od okamihu utesnenia trhlín kompozitnými materiálmi zostáva asi 49% trhlín stále uzavretých.

Najlepší materiál: Kompozity sú bezpochyby najúčinnejšími materiálmi, ale ak hovoríme o utesnení trhlín len rezaných zubov (ktorých sklovina je extrémne slabá v mineralizácii), potom by sa mal uprednostniť skloionomérny cement. Pri utesňovaní trhlín detí s nízkym kontaktom, ktoré majú ťažkosti pri dosahovaní dobrej izolácie povrchu zubov od slín, by sa tiež mali uprednostňovať skloionomérne cementy. Dúfame, že náš článok na tému: Uzatváranie trhlín u detí za a proti - sa vám ukázal byť užitočným!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár