Cukor počas tehotenstva a dojčenia

Liečba zubného kazu počas tehotenstva - t

Je teda možné počas tehotenstva liečiť zubné ošetrenie ... Zubné ošetrenie počas tehotenstva je možné počas presne definovaných období. S týmito obdobiami vás predstavíme nižšie.

Vyšetrenie a odber anamnézy -
Na samom začiatku komunikácie s tehotnou ženou, ktorá sa prihlásila na zubnú kliniku, by mal lekár vychádzať z vyšetrenia pacienta a odobrať anamnézu a pochopiť taktiku možného stomatologického ošetrenia v závislosti od gestačného veku, aby sa minimalizovalo riziko nežiaducich účinkov na plod.

Lekár musí starostlivo zozbierať anamnézu (anamnéza predchádzajúcich tehotenstiev, ochorenia súvisiace s tehotenstvom, ako je cukrovka, hypertenzia, preeklampsia, eklampsia ...). Niekedy je na posúdenie rizika vzniku komplikácií zubného ošetrenia potrebné konzultovať s pôrodníkom-gynekológom, u ktorého je pacient pozorovaný.

Rádiografia u tehotných žien -
počas tehotenstva je zakázané röntgenové žiarenie, pri ktorom röntgenové lúče prechádzajú cez plod alebo v jeho bezprostrednej blízkosti. V súčasnosti sa v zubnom lekárstve aktívne používajú vysoko citlivé filmy a senzory, ktoré vyžadujú 8-10-krát menšie röntgenové žiarenie ako konvenčné bežné filmy. Okrem toho existujú špeciálne ochranné prostriedky (olovená zástera).

tj v niektorých naliehavých prípadoch je možná rádiografia u tehotných žien, ale stále je nežiaduca. Kategoricky je kontraindikovaný len v 1. trimestri tehotenstva.

Liečba kazu počas tehotenstva: taktika

1. Prvý trimester tehotenstva -

Tu môžeme rozlišovať dve obdobia -

 • Najnepriaznivejším obdobím pre ošetrenie zubov je obdobie od okamihu oplodnenia až po implantáciu oplodneného vajíčka (približne 17 dní). Toto obdobie je charakterizované výraznou citlivosťou embrya na lieky, toxíny, stres ... Počas liečby je pravdepodobnosť spontánneho potratu vysoká.
 • 18. deň začína znášanie orgánov a tkanív v embryu. Klinické znaky tohto obdobia sú nauzea, vracanie, zvýšené slinenie, pálenie záhy, zvýšený reflex zvracania, častá synkopa.
  Počas tohto obdobia je zubná liečba u tehotných žien nežiaduca, pretože liečba môže viesť k porušeniu ukladania orgánov a tkanív plodu.

zistenie -
zubné ošetrenie počas tehotenstva v 1. trimestri nemôže byť! Výnimku možno urobiť len pri urgentných zákrokoch, na pozadí akútnej bolesti alebo hnisavého zápalu. Ako príklad urgentných zákrokov môže slúžiť liečba pulpitídy počas gravidity, akútnej periodontitídy a exacerbácií chronickej periodontitídy. tieto ochorenia sa vyskytujú so silnou bolesťou a rozvojom hnisavého zápalu.

Liečba kazu, chronickej pulpitídy alebo chronickej periodontitídy, t.j. ochorenia, ktoré nie sú sprevádzané akútnymi príznakmi zápalu - je lepšie vykonávať v iných obdobiach.

2. Druhý trimester tehotenstva -

Druhé obdobie sa nazýva "fetálne", pretože v tomto okamihu ovocie prudko rastie. Riziko nežiaducich účinkov zubného ošetrenia na plod v tomto trimestri je znížené, ale tu je potrebné vziať do úvahy toxické účinky liekov používaných v zubnom lekárstve (anestézia, antibakteriálne a iné lieky).

Prečítajte si, aké anestetiká, antibiotiká a lieky proti bolesti sú povolené a ktoré sú kontraindikované - môžete v článku:
→ "Lieky proti bolesti a iné lieky pre tehotné ženy"

zistenie -
počas tohto obdobia je potrebné vykonávať prevenciu zubných chorôb (pracovná hygiena) a tiež liečbu tých zubov, ktoré majú vysoké riziko exacerbácie v treťom trimestri. Ak takéto riziko neexistuje, odporúča sa odložiť liečbu na obdobie po pôrode. Rozhodnutie by mal urobiť zubár.

3. Tretí trimester tehotenstva -

Ako sa zvyšuje hmotnosť plodu (najmä keď je umiestnená na chrbte), zvyšuje sa tlak plodu na aortu a spodnú dutú dutinu, čo vedie k zníženiu srdcového výdaja. To môže byť sprevádzané rýchlym srdcovým rytmom, prudkým poklesom tlaku a dokonca stratou vedomia. Je dôležité zvážiť, pretože v zubnom lekárstve sú pacienti v poloprostrednej polohe.

V neskorých termínoch tretieho trimestra je maternica citlivejšia na vonkajšie vplyvy, čo môže viesť k predčasnému pôrodu. Aj v tomto období tehotná žena zažíva rastúcu únavu, úzkosť, ktorá môže tiež komplikovať realizáciu terapeutických opatrení.

zistenie -
výhodne len urgentné intervencie. Súčasne by mala byť poloha tehotnej ženy v zubárskom kresle „mierne na ľavej strane“ pod uhlom 15 stupňov. V tejto polohe bude tlak plodu na aortu a nižšiu vena cava menší.

Zubná liečba počas dojčenia -

Dentálna liečba ošetrovateľskej matky nie je len možná, ale nevyhnutná. Dentálna liečba počas laktácie môže byť dočasne kontraindikovaná len vtedy, keď je určitý psychický stav spojený so silným stresom a únavou. Ak je však dieťa dojčené, je potrebné dodržiavať určité opatrenia týkajúce sa získania dieťaťa prostredníctvom materského mlieka rôznych liekov, napríklad lokálnych anestetík používaných na zmiernenie bolesti.

Chemické zlúčeniny z liekov proti bolesti, anestetík, antibiotík, t.j. môžu prenikať do materského mlieka. všetko, čo vstúpilo do krvi ženy. O tom, aké lieky možno používať počas dojčenia, sa môžete dozvedieť z nášho článku: "Lieky proti bolesti a iné lieky pre tehotné a dojčiace ženy"

Zubná liečba počas menštruácie -

Neexistujú žiadne zvláštne kontraindikácie v týchto dňoch na zubné ošetrenie. Ak je však Vaše obdobie sprevádzané zvýšenou nervozitou, závažnou slabosťou, ako aj závažným psycho-emocionálnym stavom, potom je lepšie odložiť liečbu zubov na priaznivejšie dni.

Zubný kaz u tehotných žien: príčiny

To je široko veril medzi ženami, že rýchly zubný kaz počas tehotenstva je spôsobený tým, že počas tehotenstva sa zvyšuje potreba plodu pre vápnik a fosfor. A tam je mýtus, že počas tehotenstva zuby môžu zjemniť alebo vypadnúť.

K dnešnému dňu však neexistuje jediná štúdia, ktorá by potvrdila tieto zistenia. Naopak, stovky štúdií ukazujú, že vápnik v sklovine zubov u tehotných žien je v stabilnej forme a zvýšenie potreby vápnika je kompenzované telom matky, nie umývaním z zubov, ale zvýšením jeho absorpcie z gastrointestinálneho traktu a znížením jeho vylučovania močom a potom. ,

Pozorovania ukazujú, že zvýšený zubný kaz počas tehotenstva spôsobeného zubným kazom je u väčšiny tehotných žien spojený so značným zhoršením ústnej hygieny, ako aj zmien v ich potravinových preferenciách. spotreba veľkých množstiev sacharidov a kyselín, ktoré len stimulujú rozvoj kariogénnej mikroflóry a spúšťajú tvorbu zubného kazu. Nedostatok ústnej hygieny v týchto podmienkach vedie k tomu, že zuby sa začínajú rozpadávať „ako keby“ rýchlejšie,
ako zvyčajne.

reklama

Prevencia zubného kazu u tehotných žien - t

Ako prevencia zubného kazu u tehotných žien môžeme odporučiť:

 • Preanitizácia ústnej dutiny -
  aby sa zubné výplne nevykonávali počas tehotenstva, je najlepšie vyliečiť všetky zuby vopred. To nie je obzvlášť ťažké, ak bolo plánované tehotenstvo.
 • Ústna hygiena -
  Napriek predispozícii tehotných žien k zápalu ďasien, dôkladná hygiena výrazne znižuje toto riziko, ako aj riziko tvorby tvrdých zubných usadenín. Po každom jedle by ste si mali čistiť zuby a používať medzizubné priestory aj po každom jedle. Toto sú najzákladnejšie pravidlá.

  Zavlažovač na umývanie medzizubných priestorov, periodontálne vrecká a iné ťažko prístupné miesta môžu byť dobrým pomocníkom pre tehotnú ženu. ústna dutina, ktorá minimalizuje riziko vzniku gingivitídy u tehotných žien, ako aj znižuje príznaky zápalu ďasien.

 • Prevencia zubnej erózie -
  nevoľnosť a vracanie sú časté v prvom trimestri gravidity. Nízka úroveň kyslosti zvracajúcej hmoty spôsobená vysokým obsahom kyseliny chlorovodíkovej vedie k deštrukcii zubnej skloviny. Aby ste tomu predišli, mali by ste sa vyhýbať čisteniu zubov ihneď po zvracaní Smalt, ktorý bol práve vystavený kyseline, je najviac citlivý na oder. Po každej epizóde zvracania musíte najprv vypláchnuť ústa roztokom jedlej sódy a čistiť si zuby najskôr 30 minút.
 • Výkon -
  časté občerstvenie medzi hlavnými jedlami, sladké nápoje sú veľmi škodlivé. Zakaždým, občerstvenie a čistenie zubov - dodávate kariogénne mikroorganizmy v ústnej dutine s výživou, čo zvyšuje ich deštruktívne vlastnosti.

  O skutočnosti, že obsahuje pojem "správna hygiena" - prečítajte si článok:
  → "Prevencia chorôb zubov a ďasien"

Vplyv kazu na tehotenstvo -

Čo je nebezpečné v priebehu tehotenstva? Stojí to za to, aby ste počas tehotenstva robili zubné ošetrenie, alebo je lepšie neriskovať?

Účinok zubného kazu na plod -
Účinok zubného kazu na plod bol preukázaný v štúdiách. Štúdia uskutočnená americkými vedcami odhalila jasný vzťah medzi počtom Actinomyces naeslundii (ide o baktériu, ktorá má výrazný kariogénny účinok) a predčasný pôrod a narodenie plodu s nízkou telesnou hmotnosťou. Predpokladá sa, že tieto baktérie tiež stimulujú produkciu protizápalových cytokínov v tele tehotnej ženy (látky, ktoré spôsobujú kontrakciu maternice a expanziu krčka maternice). Čím viac sa cervikálny kanál rozširuje, tým viac dochádza k deštrukcii membrán plodu a predčasnému pôrodu.

Vplyv komplikácií zubného kazu (pulpitis a periodontitis) na plod - t pulpitída a periodontitída sa môžu pripísať najjednoduchším komplikáciám zubného kazu. Vyskytujú sa v dôsledku skutočnosti, že zničenie zuba dosiahne neurovaskulárny zväzok vo vnútri zuba, v dôsledku čoho sa tento zafarbí a zub začne bolieť. Okrem toho, účinok na plod tu vzniká z dvoch strán:

 • Po prvé, počas zápalu zubnej drene alebo počas vývoja hnisavého zápalu zápalu na vrchole koreňa sa toxíny zo zamerania zápalu absorbujú do krvi a šíria sa po celom tele. Dôsledky tohto procesu sú veľmi nepriaznivé pre ženu aj pre vývoj plodu.
 • Po druhé, psycho-emocionálny stav ženy má veľký význam pre stav plodu. Bolesti zubov sú psycho-traumatickým faktorom. Bolesť spôsobuje zmeny v mnohých systémoch a orgánoch nielen tehotných žien. Napríklad bolesť vedie k zvýšenému uvoľňovaniu určitých hormónov a zmenám v hormonálnom stave. To všetko samozrejme ovplyvňuje aj plod. Dúfame, že náš článok na tému: Je možné liečiť zuby počas tehotenstva - ukázalo sa, že je to pre Vás užitočné!

Autor: zubár Kamensky K.V., 19 rokov skúseností.

Pozrite si video: 13 vecí, ktoré mi O DOJČENÍ nikto nepovedal! (Február 2020).

Loading...

Zanechajte Svoj Komentár