Krvácanie ďasien: príčiny a liečba

Krvácanie ďasien je jedným zo symptómov ich zápalu, čo naznačuje, že pacient má jedno z dvoch zápalových ochorení ďasien, či už gingivitídy alebo periodontitídy. Najčastejšie sa vyskytuje pri čistení zubov alebo pri žuvaní tvrdých potravín a je to spôsobené tým, že ďasná oslabené zápalom sú ľahšie zraniteľné v reakcii na mechanické namáhanie.

Gingivitída: príznaky a liečba u dospelých

Gingivitída je zápal okrajovej časti ďasien v blízkosti zubov, vrátane medzizubných bradaviek (obr. 1-2). U tohto ochorenia sa pacienti najčastejšie sťažujú na krvácanie ďasien, bolesť pri čistení zubov, ako aj opuch, začervenanie alebo cyanózu ďasien. Gingivitída s prevahou takýchto príznakov u zubných lekárov sa nazýva „katarálny“.

ústna voda

Ústne vody môžu byť dobrým doplnkom k starostlivosti o zuby a ďasná. Môžu byť rozdelené do niekoľkých skupín. Po prvé, oplachovacie produkty určené na zabránenie vzniku zubného kazu. Takéto činidlá obvykle obsahujú zlúčeniny fluóru - fluorid sodný alebo aminofluorid, menej často - zlúčeniny vápnika (laktát vápenatý alebo syntetický hydroxyapatit).

Ako posilniť ďasná doma

Sťažnosti slabých, drobivých ďasien sú charakteristické pre ľudí s chronickým zápalom ďasien s nízkou intenzitou (napríklad pri chronickej gingivitíde alebo periodontitíde). S malým stupňom závažnosti zápalu u týchto pacientov sa tiež vyskytujú - krvácanie a bolesť ďasien pri čistení zubov, ako aj opuch, začervenanie alebo cyanóza okraja ďasna.

Choroba ďasien: príznaky a liečba

Choroba ďasien je celá skupina chorôb, medzi ktorými sú najčastejšie zápal ďasien a periodontitída, menej často parodonóza. V profesionálnom jazyku sa ochorenie ďasien nazýva termín "periodontálne ochorenie", a zubní lekári, ktorí sa špecializujú na liečbu tejto patológie, sú hrdo nazývaní periodontálni lekári.